Fotografie Michala Šulce „Na dlani“ byla vybrána na výstavu Vědy fotogenické a rovněž do popularizačního kalendáře. „Vybrání mé fotografie mi udělalo velikou radost,“ říká Michal Šulc, který se soutěže pravidelně účastní. V roce 2019 jeho fotografie „Osvětlení nového života uvnitř vejce“ vyhrála 2. místo.
Gratulujeme!
Na dlani
Při výzkumu hnízdního parazitismu na Mutěnických rybnících chytáme a kroužkujeme především kukačky obecné (Cuculus canorus) a jejich hostitele rákosníky (Acrocephalus spp.). Často nám ale v síti skončí i jiné ptačí druhy. Jedním z nich je ledňáček říční (Alcedo atthis), který se, položený na dlani, vyznačuje nebývale klidným chováním. Jedná se o přirozený stav paralýzy, kterému se odborně říká tonická imobilita (laicky také zvířecí psychóza), do které vstupují některé druhy zvířat, např. i kur domácí (Gallus gallus f. domestica). Funkce tohoto chování není vždy zcela jasná, ale nejčastějším vysvětlením je obrana proti predátorům, kteří jsou náhlou změnou chování kořisti natolik překvapeni, že zastaví svůj útok.
V letošním ročníku bylo do soutěže zasláno 245 fotografií a 32 kreseb a ilustrací z 31 pracovišť AV ČR. Z nich odborná porota opět vybírala fotografie do reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR a snímky na výstavu Věda fotogenická. Ta je přístupná veřejnosti v Galerii věda a umění v přízemí budovy Akademie věd na Národní třídě do 31. ledna roku 2024.
Více o soutěži zde.