Mezinárodní letní škola na Mohelenském mlýně zaměřená na výzkum malárie volně žijících zvířat přilákala odborníky z 13 zemí světa

16. září 2024, Brno

Na začátku září se na terénní stanici Ústavu biologie obratlovců AV ČR Mohelenský mlýn uskutečnila mezinárodní letní škola zaměřená na výzkum malárie volně žijících zvířat. Tato unikátní akce, organizovaná ve spolupráci s dvěma katedrami Přírodovědecké fakulty a v rámci evropského projektu COST WIMANET, přivítala studenty a odborníky z 13 zemí světa.

Letní škola nabídla intenzivní program zaměřený na výuku praktických dovedností v terénu i v laboratoři. Účastníci se pod vedením špičkových světových odborníků, včetně profesora Ravidera Sehgala ze San Francisca, učili techniky odchytu ptáků a vektorů malárie, analyzovali krevní parazity a prováděli pitvy přenašečů. Program zahrnoval i analýzu společenstev parazitů a jejich vazeb na hostitele pomocí pokročilých počítačových metod. „Po absolvování praktického tréninku pracovali studenti v malých skupinkách na řešení samostatných úloh. Zadání byla převzata ze skutečného výzkumu učitelů. Bylo potěšující vidět, jak zdárně si studenti po absolvování výcviku poradili se zadanými úlohami,“ říká Pavel Munclinger, hlavní organizátor akce z PřF Univerzity Karlovy. „Odchyt ptáků zas skvěle zajistil Ondřej Kauzál z Ústavu biologie obratlovců. Nebyla tak nouze o zajímavé ukázky místních ptáků, mezi kterými nechyběl například ledňáček řiční a strakapoud velký,“ dodává Munclinger.

Mezi studenty byli vybráni také dva zástupci Přírodovědecké fakulty, Josefína Záleská a Ondřej Zavadil, kteří se zúčastnili náročného terénního výcviku. Akce byla zcela financována projektem COST CA22108 – Wildlife Malaria Network (WIMANET), který pokryl veškeré náklady účastníků.

Organizace letní školy byla možná díky dlouhodobé spolupráci mezi Přírodovědeckou fakultou a Ústavem biologie obratlovců AV ČR. V příštím roce se další letní škola v rámci projektu WIMANET zaměří na studium krevních parazitů mikroskopickými metodami a bude se konat v Litvě, kde jsou místní odborníci na světové úrovni v této oblasti výzkumu.

Více informací zde.

Galerie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email