Pracoviště Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR navštívily děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity v Bangui ve Středoafrické republice (SAR) Dr. Lucie Aba-Toumnou a její kolegyně Dr. Makatia-Wango. Obě vědkyně byly v České republice na krátkodobém pobytu v rámci projektu Erasmus Plus České zemědělské univerzity, se kterou ÚBO AV ČR dlouhodobě spolupracuje.
Cílem návštěvy bylo prohloubení spolupráce a organizace společného výzkumu obou výzkumných institucí ve SAR. Důležitou součástí aktivit ÚBO AV ČR v SAR je snaha o zvyšování kvality a odbornosti vysokoškolského vzdělávání, vědy a výzkumu i managementu jediné státní vysoké školy v SAR. Těmito aktivitami je možné přispět k udržitelnému ekonomickému a sociálnímu rozvoji a k zajištění bezpečnostní stabilizace v této pozapomenuté zemi v srdci Afriky.
„Ve Středoafrické republice probíhá mnohaletý výzkum ekologie symbiontů ikonických goril nížinných ve spolupráci s místními autoritami, ochranářskými a výzkumnými organizacemi, jako je Univerzita v Bangui,“ vysvětluje Klára Petrželková. Navíc letos v létě podnikli vědci z ÚBO expedici do Přírodní rezervace Chinko, kde se věnovali výzkumu biodiverzity drobných savců. Během třítýdenní expedice zde potvrdili výskyt přes 40 druhů drobných savců (hlodavců, hmyzožravců, netopýrů a kaloňů). „Během expedice náš tým doprovázeli i dva studenti z Univerzity v Bangui, kteří se aktivně zapojili do výzkumu. Zkušenosti z terénu nyní využijí při sepisování své bakalářské práce. V jednání je i jejich stáž v rámci Erasmu v České republice, nicméně oba studenti se nejprve musí doučit angličtinu, protože s francouzštinou, kterou se ve Středoafrické republice mluví, u nás bohužel neobstojí,“ říká Josef Bryja, vedoucí expedice.
Obě středoafrické vědkyně navštívily jak brněnské pracoviště, tak i pracoviště ve Studenci. S překladem do francouzského jazyka vypomáhaly studentky Překladatelství francouzštiny z Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity.