V listopadu a prosinci 2024 podnikly Klára Petrželková a Bethan Mason z Výzkumné skupiny ekologie symbiontů primátů cestu do Chráněných oblastí Dzanga Sangha ve Středoafrické republice. Ve spolupráci s Primate Habituation Program a World Wildlife Fund sbíraly data a materiál pro studium střevních bakteriofágů v rámci projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky. Oblast Dzanga Sangha je klíčovou lokalitou pro tento výzkum již od roku 2007. V posledních letech se zde také rozvíjí intenzivní spolupráce s vědci z University of Bangui, což pomáhá posilovat vědecké kapacity v regionu.
Střevní bakteriom hostitelů, složený ze stovek bakteriálních druhů, zásadně ovlivňuje jejich fyziologii a tím i celkovou fitness. Přestože poznatky o mechanismech ovlivňujících složení a funkci bakteriomu stále narůstají, zůstávají značné mezery ve znalostech interakcí bakterií s bakteriofágy – hlavními predátory bakterií.
Cílem tohoto projektu je detailně zmapovat bakteriofágy primátů a lidí v různých ekologických a kulturních kontextech. Studie se zaměřuje na skupiny pocházející z oblasti Dzanga Sangha: gorily nížinné, šimpanze učenlivé, BaAka lovce-sběrače a Bantu zemědělce. Pro srovnání zahrnuje také obyvatele industrializovaných zemí. Projekt využívá sekvenování metagenomů a probíhá ve spolupráci s Jakubem Kreisingerem z Univerzity Karlovy.
Tento výzkum slibuje přinést nové poznatky o složitých vztazích mezi bakteriemi a jejich predátory, což má potenciál osvětlit evoluční a ekologické procesy v mikrobiálních společenstvech hostitelů.