Průzkum vedený Ústavem biologie obratlovců AV ČR se zabýval změnou v postoji studentů lesnických fakult a myslivců za posledních 15 let. Výsledkem bylo zjištění, že postoje dotazovaných se za posledních 15 let staly negativnějšími. Pouze asi 20% dotázaných vnímalo výskyt rysů a jejich vliv na volně žijící zvířata jako pozitivní. Nicméně většina věří, že rys má negativní vliv na volně žijící zvířata, a 27% uvedlo, že by upřednostňovali, kdyby se rys ve volné přírodě nevyskytoval. Tento postoj se výrazně liší od přístupu široké veřejnosti. Průzkum veřejnosti v České republice ukázal silnou veřejnou podporu ochrany přírody, včetně velkých šelem.
Populační hustota rysa v české přírodě kolísá a v průběhu sledovaného období (2000 – 2015) se pohybovala v rozmezí 50-80 jedinců. Výpočty ve studii naznačují, že pytláctví má za následek úmrtnost nejméně 20% dospělé populace. Přitom právě nezákonný lov se zdá být nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím rychlost populačního růstu všech evropských populací rysů a může značně zvýšit pravděpodobnost vyhynutí.
Pro účinnou ochranu velkých šelem je důležité zahájit konstruktivní dialog s místními zainteresovanými stranami, zejména s lovci. Jakékoli formy extremismu ze strany ochránců přírody, které jsou vnímány jako idealistické a neberou v úvahu možné negativní dopady, mohou vést ke zvýšení úrovně pytláctví.
Publikace: