Úspěch našich vědců v soutěži Věda fotogenická

Naši vědci zazářili v prestižní soutěži Věda fotogenická, která oceňuje propojení vědy a umění prostřednictvím vědecké fotografie. Jejich snímky nejen odhalují krásu přírody, ale také přibližují fascinující biologické procesy.

🥈 2. místo získal Michal Šulc za fotografii Žebrácká opera, která zachycuje mláďata rákosníka proužkovaného (Acrocephalus schoenobaenus) žadonící o potravu. Jasně zbarvené zobáky a vzory na jazycích jsou evolučními signály stimulujícími rodiče ke krmení. Michal snímek pořídil během kroužkování mláďat, kdy tichým písknutím vyvolal jejich instinktivní reakci na „příchod“ rodiče. A za fotografii Malý Sisyfos, na níž kukaččí mládě (Cuculus canorus) instinktivně vytlačuje vejce hostitele z hnízda. Tento úžasný výkon, kdy slepé mládě dokáže pomocí speciálně uzpůsobeného svalstva a prohlubně na zádech odstranit vejce přes okraj hnízda, je klíčový pro jeho přežití.

🏅 Cenu odborné poroty za nejlepší fotografii za II. vědní oblast získal Václav Gvoždík za snímek Pozdrav z pekla. Fotografie zachycuje zmiji rohatou (Cerastes cerastes). Václav, vedoucí výzkumné skupiny HerpDiv, se specializuje na studium druhové a genetické diverzity obojživelníků a plazů.

🖼️ Vítězné snímky všech kategorií si lidé mohou prohlédnout na výstavě, která je vidění do 31. ledna 2025 v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Tyto fotografie jsou důkazem, že věda a umění mají blízko k sobě, a ukazují, jak příroda dokáže inspirovat i fascinovat.

Gratulujeme našim vědcům a děkujeme jim za jejich jedinečný přínos k popularizaci vědy!

Více informací zde

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email